Niezniszczalne USA

Wielu uznanych politologów zdążyło już ogłosić dzisiejsze czasy jako post amerykańskie. To określenie ma oznaczać epokę, w której USA przestały być dominującą siłą na świecie.
Wszyscy oni mylą się.

Jeżeli chodzi o siłę militarną, USA nadal pozostają poza zasięgiem jakiegokolwiek innego państwa i jakiejkolwiek koalicji państw. To nie zmieni się w dającej się przewidzieć przyszłości z prostego powodu – USA nadal będą zdolne wydawać na rozwój technologii zbrojeniowych więcej niż wszyscy potentaci do tronu świata razem wzięci.

Jeżeli zaś chodzi o ekonomię, to również tutaj USA wygrywa, chociaż sprawa jest bardziej skomplikowana.

Diametralnej zmianie uległy stosunki gospodarcze i pozornie USA straciły pozycję lidera. To UE jest dzisiaj gospodarką o największym PKB na świecie a Chiny są największym eksporterem. USA są zadłużone bardziej niż cała Europa razem wzięta. Wydawać by się mogło, że USA to światowy bankrut, który utracił pozycję lidera w dziedzinie PKB i eksportu.

Jednak to właśnie zadłużenie USA, pozornie wbrew logice, czyni zeń najsilniejsze gospodarczo państwo świata. Wszystko dlatego, że USA są zadłużone w dolarach do których drukarnię posiada …samo USA a dodatkowo ich zadłużenie jest potężne i zlokalizowane w każdym kraju świata.

Gdyby ktokolwiek dzisiaj chciał ogłosić USA bankrutem, wszyscy pozostali dłużnicy przeciwstawią się temu, bo to oznaczałoby, że ich aktywa są nic nie warte i sami zostaliby bankrutami.

USA doprowadziły do sytuacji unikalnej na skalę historii świata, gdzie każdy z ich wierzycieli jest ich najgorliwszym obrońcą w swoim własnym interesie.

USA mogą w każdej dowolnej chwili spłacić wszystkie swoje długi po prostu drukując dla każdego wierzyciela numizmatyczny banknot o dowolnym nominale równym całemu zadłużeniu USA wobec tego wierzyciela. Dlatego agencje ratingowe zawsze ocenią USA jako całkowicie wypłacalne. Oczywiście, gdyby USA taką drukarnię uruchomiły, cena dolara mogłaby radykalnie spaść, ale za tym spadłyby tak samo aktywa wierzycieli USA. Z tego powodu nikt na świecie, z Chinami na czele, nie powie USA sprawdzam i nie poprosi USA o spłatę zadłużenia.

Jednocześnie USA mogą dalej zadłużać się praktycznie bez końca byle w miarę powoli. Każdy kolejny dług USA jest pochłaniany przez rynki finansowe jako całkowicie bezpieczny, bo gdy cały świat denominuje wszystko w USD, na obligacjach USA zawsze zarobi się w USD (nie ważne jest przecież, jaki jest kurs USD do jakiejkolwiek waluty).

Gdzieś przekroczona została granica, poza którą siła amerykańskiej waluty stała się wartością większą dla wierzycieli niż dla samych USA. Od tego momentu USA stały się potęgą gospodarczą nowego rodzaju – o którą same nie muszą już nawet dbać, bo zadbają o nią jej wierzyciele – faktyczni wasale. Każdemu wierzycielowi USA zależy bowiem, aby jego własne aktywa stanowiące o jego bogactwie i sile a upostaciowione w amerykańskich obligacjach były warte jak najwięcej.

Posiadając drukarnię światowej waluty i emitując obligacje, które stanowią podstawę dla obliczania bogactwa skarbu państwa każdego kraju na świecie, USA pozostaną mocarstwem światowym, teraz już nawet gdyby same tego nie chciały.

MS (PI)

Short URL: http://www.panoramainternetu.pl/?p=27506

Posted by on 27 gru 2011. Filed under Panorama Chili, Wydarzenia. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed

Archiwum

Szukaj według daty Szukaj w kategorii
Szukaj w Google

Galeria

Zaloguj się | Designed byReggie Miller Womens Jersey Gabfire themes