Obecny kryzys (?)

Świat huczy o kryzysie, jednak dane z kluczowych gospodarek realnych nie wykazują śladów kryzysu. W USA bezrobocie spada, w Europie nie rośnie, produkcja stale zwiększa się, w Polsce to już w ogóle same dobre wieści makroekonomiczne a w centrach handlowych ścisk.
Gdyby telewizje nie trąbiły co dnia o kryzysowej hekatombie, zapewne ruch byłby jeszcze większy.
Polskie banki też wykazują zyski większe niż w latach poprzednich. Wydawać by się mogło, że również w sferze finansów kryzysu nie ma.
Są jednak banki, które przed kryzysem drżą. To banki francuskie i niemieckie, czyli te, które ochoczo kupowały wysoko oprocentowane greckie obligacje. One mają sytuację podbramkową. To dlatego właśnie rządy Niemiec i Francji tak bardzo zabiegają o pakiety ratunkowe. Gdyby ich banki na skutek greckich obligacji miałyby padać, rządy tych państw musiałyby we własnym sosie je ratować. Inaczej ratingi tych krajów poleciałyby w dół a co za tym idzie poleciałoby w górę oprocentowanie obligacji tych państw.
Znacznie lepszym, z ich punku widzenia, rozwiązaniem jest zrobić ogólnoeuropejską zrzutę na ratowanie własnych banków.
Jest ironią losu, że w gospodarce rzekomo kapitalistycznej, najbiedniejsi mają zrzucać się na to aby najbogatsi nie stracili swoich miliardowych premii, bo inaczej najbiedniejsi nie dostaną chleba. Gdy zbankrutują banki, chaos, który nastąpi pogrąży wszystkich (niestojących ponad systemem czyli bankierów).
To jest właśnie straszak, który każe obywatelom UE zrzucać się na ratowanie niemieckich i francuskich banków, gdzie prezesi tych banków zarobią w tym czasie miliardy.
Grecja już dawno jest bankrutem i nikt na świcie nie wierzy, że może kiedykolwiek spłacić swoje zadłużenie. Grecja nie powinna nigdy wchodzić do strefy euro, bo nigdy do niej nie dorosła. Gdy weszła, bo partnerzy celowo zakłamali jej dane makroekonomiczne mogła już tylko dalej w tym samym duchu kłamać.
Znamy to ze swojego podwórka. Stocznia Gdańska- kolebka Solidarności jak Grecja- kolebka demokracji, nie mając ku temu podstaw, podobno musiały przetrwać jako ostoja socjalistycznych/demokratycznych pragnień w dobie żarłocznego kapitalizmu. Obie padły.
Jeżeli dzieje się tak, że w imię ochrony interesów banków ogłasza się kryzys światowy i ogłasza się międzynarodową zrzutę na ratowanie niemieckich i francuskich banków, jeżeli to obywatele UE są w konsekwencji wierzycielami tych banków, to może warto rozważyć głoszone przez nas od jakiegoś czasu hasło „banki non-profit”.
Skoro społeczeństwa mają zawsze płacić za błędy banków a nigdy nie uczestniczyć w ich zyskach, to jest to układ chory. Zdrowy układ polega na tym, że banki, czerpiące z lokat tego społeczeństwa i liczące na jego wsparcie, działają non-profit, jako agendy rządowe.
Jest to teza rewolucyjna, bo banki chcą działać ponad rządami narodowymi i zarabiać na spekulacji (zarabianiu bez żadnej produkcji). Czy jednak musimy się zgadzać z założeniami banków i się im poddawać?
Indywidualnie nie damy rady. Rządy narodowe tez już nie dadzą rady. Konieczny jest bunt oddolny jak „blokuj wall street” na skalę światową i wycofanie środków z banków, które nasze oszczędności lokują poza naszym krajem.
Koniecznym jest dostarczenie rządom narodowym argumentu w postaci buntu oddolnego aby miały one argument przetargowy wobec ryków finansowych – „albo się podporządkujecie, albo nasi obywatele zaczną was palić i nie zapobiegniemy temu”.
To walka już nie o to, czy prezes banku zarobi swój miliard w dobie kryzysu, czy z niego zrezygnuje. To walka o to, czy nie staniemy się niewolnikami banków, żebrząc o kredyty i jednocześnie płacąc zbiorowo z naszych podatków na to, aby banki przypadkiem nie poniosły strat.
To cały czas nie jest nasz kryzys tylko kryzys sektora finansowego. Ten kryzys jest nasz tylko o tyle na ile sektor finansowy wysysa nasze pieniądze, aby pokryć swoje straty i zmusza rządy narodowe (Niemiec i Francji) aby pokryły te ich straty z danin podatników UE.
Bez kryzysu w postaci mniejszych zysków baków francuskich i niemieckich, nie ma żadnego kryzysu.

MS (PI)

Short URL: http://www.panoramainternetu.pl/?p=27578

Dodane przez Both comments and pings are currently closed.

–>

Archiwum

Szukaj według daty Szukaj w kategorii
Szukaj w Google

Galeria

Zaloguj się | Designed by Gabfire themes